Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elisa Leonida Zamfirescu Kimdir? Biyografisi
#1
[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-Kimdir-Biyografisi.png]

Elisa Leonida Zamfirescu Kimdir? Biyografisi

Elisa Leonida Zamfirescu ( 10 Kasım 1887'de Galati'de doğdu , 25 Kasım 1973'te Bükreş'te öldü ) bir Romen kimya mühendisi ve mucit. ilk Uluslararası silahsızlanma kampanyasını yaptı.

Kadınların sadece mutfakta kariyer yapabileceğinin düşünüldüğü bir dönemde tutkulu ve hırslı bir kadın, kadınlara konulan sınırlamaları yıktı. Hem de bunu mühendisliğin bir kadın için ağır iş olduğu düşüncesine inat “dünyanın ilk kadın mühendisi” olarak yaptı. Bu kadının adı günümüzde dahi unutulan Elisa Leonida Zamfirescu.

Elisa Leonida 10 Kasım 1887’de Romanya’nın Galati kentinde doğdu. Vatanında liseyi bitirdikten sonra Bükreş’teki Ulusal Köprü ve Yollar Okulu’na yaptığı başvurusu cinsiyetçi ön yargılar nedeniyle reddedildi. Böylece 1909’da Berlin Teknik Üniversitesi’ne başvuruda bulundu. Ancak kendini kabul ettirmesi hiç kolay olmadı. Akademi olağandışı bir durumla karşı karşıya kalmıştı. İlk kez bir kadın akademiye başvuruyordu. Akademinin dekanı bu durumu o kadar yadırgamıştı ki kayıt sırasında Elisa’ya Almanya’nın kadınlar için belirlediği “kirche , kinder , küche” (kilise , çocuklar , mutfak) profilini hatırlatma gereğini duydu. Ancak Elisa’nın matematik, fizik ve kimya alanlarındaki üstün bilgileri onun akademiye kabul edilmesini kaçınılmaz kıldı.

Elisa, üniversite eğitimi boyunca tüm erkek meslektaşları tarafından arka planda tutuldu. Hatta öğretmenlerinden biri “Burası mutfak değil teknik okul” diyerek sınıfta kendisini aşağılayacak kadar ileri gitti. Tüm bunlara rağmen 1912’de mühendislikten onur derecesi ile mezun olarak mesleki kariyerine başladı. Meslek hayatı boyunca matematik, fizik ve kimya alanlarında kendini geliştirdi. Enstitüde kömür, , gaz, krom, boksit ve bakır gibi yeni enerji kaynaklarının tanımlanması ve analizi ile ilgili önemli çalışmalar yürüttü.

Bugün Elisa Leonida Zamfirescu adı neredeyse hiç bilinmemekle birlikte, onun daha sonra gelen kadın mühendis adaylarının yolunu açtığı unutulmaması gereken bir devrimdir. O önyargıları en temelinden parçalayan kadındır.

Elisa Leonida Zamfirescu, b. Leonida, on kardeşle büyüdü. Kardeşlerinden bazı insanlar heykel, film ve tıp alanlarında tanınıyordu. Erkek kardeşi Dimitrie Leonida, 1909'da Bükreş'te Romanya Teknoloji Müzesini kurdu ve Technikmuseum, Muzeul Tehnic Dimitrie Leonida adını aldı.

1918'de Elisa Leonida, mühendis Constantin Zamfirescu ile evlendi. Yazar Duiliu Zamfirescu'nun kardeşi ve yanında iki çocuğu vardı.

Bir kadın olarak reddedildiği Bükreş Politeknik Köprü ve Yol İnşaatı Akademisinde okumak istedi.

1909'da Elisa Leonida, şimdiki adıyla TU Berlin'de bulunan ve şu anda TU Berlin'de bulunan Royal Technical Üniversitesine makine mühendisliği dalında kaydoldu. 1912'de mezun oldu ve Avrupa'daki ilk kadın mühendislerden biri oldu. BASF'tan bir iş teklifi kabul etmek yerine Zamfirescu, Bükreş'teki Jeoloji Enstitüsü'nde laboratuarın başı olarak çalıştı ve savaşması gereken bir işti. Birinci Dünya Savaşı sırasında Kızılhaç için Mărăşeşti ilçesindeki hastanelerin yöneticisi olarak çalıştı.

Bir kimya mühendisi olarak Zamfirescu, Romen maden kaynaklarını araştırmaya ve özellikle kömür, petrol şili, gaz, krom, boksit ve bakır enerji kaynakları için yeni kaynakların geliştirilmesine yönelik geniş saha çalışmaları yürütmüştür. Yayınları arasında germanyum kömür ve cevherleri, ağartma toprağı, mineral yağlar için katkı maddeleri, akrilik reçineler ve Romen yataklarında kimyasal yağ bileşimi yer almaktadır.

Diplomasi

Elisa Leonida Zamfirescu, Lancaster House'daki Londra Silahsızlanma Komitesi'ne enstitüsünün Barış Komitesi Başkanı olarak katıldı.

Ödüller
Elisa Leonida Zamfirescu, Romanya Mühendisler Odası'na (AGIR) kabul edilen ilk kadındı.
1993'ten beri Bükreş'in 1. bölgesinde bir sokak onun adını taşıyor. [1]
1997'den bu yana "Premiul Elisa Leonida-Zamfirescu", kadınları bilim ve teknolojideki çalışmaları için onurlandıran Romanya Ulusal Kadın Örgütü tarafından ödüllendirildi.
10 Kasım 2018'de, Google'ın arama motoru olan 131'inci doğum gününden bir doodle ile onurlandırıldı.

Elisa Leonida Zamfirescu Resimleri

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-1.jpg]

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-2.jpg]

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-3.jpg]

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-4.jpg]

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-5.jpg]

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-6.jpg]

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-7.jpg]

[Resim: Elisa-Leonida-Zamfirescu-8.jpg]


Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi