Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bambaşka Sohbetler Emre Dorman Ceyda Düvenci
Youtube-1 

Bambaşka Sohbetler Emre Dorman Ceyda Düvenci

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply
Elem tere suresinde ebrehe olayinda anlatilan hikayesinde bize özlü olarak Allah kabesini yikmaz bildirisi vardir yani Allah ona inananlarin kabesini yikmaz mevzusu ortaya cikar iman ve ve taat iyi kul olmak meselesi asil özne belki "emre"

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
kabe evdir senin evin senin kaben benim evim benim kabem o evde iman varsa senin kalbindeki iman ile alakali ve bütün insanlarin imanida gercek kabe

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
bun da da istisnai durumlar olabiliir yani, inananlarin kabeside yikilabir, neden? mesela ümitleri suya düsmüdür, bazilarina inanci sarsilmistir belki güvenci sarsilmistir belkide o yüzden onunda kabesi yikilmistir belkide

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
birde kabe vahdeti vücut olan kimsenin kalbidir, onun kalbindeki evhamlar, süpheler, önce inandiklarinin yanlis cikmasi gibi sonuclar dünyada belki de depremler meydana getirebilir

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
eline igne batti yanlislikla, kan akti, az önce senin askerindi, simdi öldü cöp oldu degilmi. iste bunun vahdeti vücuttaki tezahürünü düsün,  mesela istemeden gecerken trableme kolunu sürttün ve derisi yüzüldü kanadi, amma vahdeti vücuttun kolu eli, ne olur sonucda dünyada sence

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
570 yılında Yemen Vâlisi Ebrehe, Sana’da büyük bir kilise yaptırarak, Arapların en büyük mabed olarak bu kiliseyi tanımalarını ve burayı ziyarete gelmelerini sağlamaya çalıştı. Ancak onları Mekke’deki Kâbe’den bir türlü çeviremedi. Bunun üzerine Kâbe’yi yerle bir etmeye karar verdi. Fillerle de güçlendirdiği büyük bir ordu ile Mekke’ye yürüdü ve Mekke’nin yakınlarında karargâhını kurdu. Kaynaklarda Ebrehe ile Peygamberimizin dedesi Abdülmuttalip arasında geçen şöyle bir olay nakledilir:
‘Develeri almaya geldim’

Abdülmuttalib’in iki yüz devesi kırda otlamakta iken Ebrehe’nin adamları deve sürüsünü toplayıp ordugâha getiriler. Abdülmuttalip bunu haber alınca develerini istemek için Ebrehe’nin çadırına gider ve aralarında şu konuşma geçer:

- Ben develerimi almaya geldim.

- Sen kimsin?

- Ben Mekke’nin reisiyim.

- Mekke’nin reisi bizden Kâbe’yi yıkmama ricasında bulunacağına, develerinin peşine mi düşüyor? diye alaya alır Ebrehe. Abdülmuttalip şu cevabı verir:

- Kâbe’nin sahibi var, O, Kâbe’yi korur, sen benim develerimi ver.

Develerini alarak Mekke’ye dönen Abdülmuttalib, Kâbe’ye gidip beytini koruması için Allah’a dua ettikten sonra halka şehrin dışına çıkmalarını, dağlara ve vadilere çekilmelerini emretti. Ertesi gün Ebrehe ordusuna hücum emri verdi. Ebrehe ordusu Mekke’ye yaklaşınca birdenbire farklı yönlerden bölük bölük kuşlar ortaya çıktı ve gökyüzünü kapadı. Bunlar Ebrehe’nin askeri üzerine sert taşlar atmaya başladılar. Bu kuşların attıkları taşlar kime değdiyse vücudu delik deşik bir hale geldi ve Ebrehe ordusu neye uğradığını bilmeyerek perişan oldu. Böylece Ebrehe ordusu için Mekke’ye girmek nasip olmadı, kendileri yok oldu, fakat Kâbe ayakta kalmaya devam etti.

Fil suresiyle hatırlattı

Peygamber Efendimiz de aynı yıl doğdu. Bu olaydan kırk sene sonra Hz. Muhammed (SA) peygamber oldu ve önce Kureyş’i dine davet etti. Kâbe’yi putlardan temizlemek istedi. Fakat Kureyşliler, bunu kabul etmedikleri gibi ona eziyet ettiler. O zaman Mekkelilerden Fil olayını bizzat yaşamış olanlar da vardı. Allah Teâlâ, Fil suresi ile bu gerçeği onlara hatırlatmak istemiştir.

Surenin ilk ayetindeki, “Rabbinin, fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi?” sorusu

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
imam namazi ögrendigi ve bildigi gibi kilar, cemaatte ona uyarsa, onun bildigi gibi namazini imar etmistir, sorumluluk imama aittir, o zaman bu gün imam mehdi ise, bugün herkes degil belki amma, mehdiye inanan herkes hayatini mehdinin bilgisine ve bildigine göre imar etmek zorunda dir. imama uymayan cemaat, mehdinin yaninda yöresinde yeri yok onlarin, namazini evinde kilsin o zaman kendisine ya baska imam cami secsin, yada kendi imami kendi olsun aziim,evet hayat benim bildiklerimden ibaret degil belki amma, sen anla ordaki amma da neler var

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
evet o hatimi yapmak zorunda degilsin gücün yetecegi kadar sana yeter ilkokul abc 123 dört toplam cikarma sana yeter ikinci sinif sosyal bilgiler biraz biraz saglik felan filen ortaokul fizik kimya felan filan sen basla bir zikirler sadece sübhanallah ile basla eger gayretliysen ardi gelir allahin izni ile

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
ol deyince olur duasi önce sen  ben ol deyince degil de  sen ol deyince olur diye bana iman et sonra ben san derimki bak sende ol deyince de olur belki dedigimde seninde .. belki

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
yani sen hic mesela kocanin dedigini istedigini yapmadin mi o sevdigi menüyü hazirlamadin mi yani  önce "sen ol deyince olur" u ögren sonra....

Yani "Allah ol deyince olur" u da ancak öyle anlayabilirisin belki

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
Durmak Hicbirsey yapmadan durmak yani "dur biraz adam mi diyon bana" yani Tasavufta buna ölüm rabitasi" derler, ölmüs adam hicbirsey yapmadan öylece durur, haa, yani sen iyi birisi degilsin o zaman sinan ve ceyda da bozacinin... bana öl dioyon geber diyon haaa  "10 kasim" en fazla iki dakikadir bunun haddi, ölüm rabitasini  fazla yapmamak lazim bence

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
ölüm rabitasi

Signing of RasitTunca
Smileys-2
Reply
üstümü cizdin yarim altta yarim üst e kaldi karpuz