Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kedilerde Gaz Sorunu - Kediler Neden Osurur - Tedavisi
Oku-1 

Kedilerde Gaz Sorunu - Kediler Neden Osurur - Tedavisi

Kedilerde görülen gaz, bağırsakta veya midede izin verilen miktarda gazın fazlalığıdır. Bu olay, hayvanın yemek sırasında çok miktarda hava yutması, çabuk ve çok yemek yemesi veya ince bağırsak, kalın bağırsak, mide rahatsızlıkları ile ortaya çıkar. Evcil hayvanın sindirimi için az miktarda gaz kabul edilebilir, ancak bu rahatsızlık hoş olmayan bir koku ve diğer semptomlarla karakterize edildiyse, bu sindirim sistemindeki sorunları gösterir.

Aşırı gaz oluşumu, tüketilen karbohidratların artan miktarına bağlı olarak ortaya çıkan fermantasyon ile ilişkilidir. Evcil hayvanın vücudu, beyni güçlendirecek kadar az miktarda karbonhidrat sentezler. Bir çok gaz bağırsakta biriktiğinde, bir hayvanın ya erimesi ya da gazlaşması vardır. Tehlike, gazların diyare, kusma, spazmların görünümünü veya karın boşluğunu patlatmasına neden olabileceğidir. Şişmiş bağırsakta, normal besin sindirim süreci yoktur, bunun sonucu olarak, yiyecek sürgünleri, çürümesi ve vücudu zehirler.

Sağlıklı bir evcil hayvanın gazları, berrak bir kokuya sahip değildir.

Evcil hayvanlarda meteorismanın başlıca nedenleri şunlardır:

soya, buğday, mısır içeriği yüksek olan yiyecekler;
    süt ürünleri;
    besin alerjisi;
    obezite ve aşırı yeme;
    yemlerin hızlı yemesi;
    yün ruloları;
    bağırsak parazitleri.

Kediler, düşük kaliteli gıda kullanımı nedeniyle osurur. Ayrıca, artan gazlama, vücudun çalışmasında ya da ciddi rahatsızlıklarında bir sapmayı gösterir:

1. Kabızlık - bir sebepten ötürü kedi, zaman içinde bağırsakları tahrip edemez.
    2. Bireysel hoşgörüsüzlük veya alerji. Bağışıklığın arka planı karşısında evcil hayvan, zararlı olan ve daha sonra gaza maruz kalan zevkle yiyebilir.
    3. Bağırmanın besinleri doğru bir şekilde işlemesi yetersizliği - peristalsis eksikliğinden metabolik bozukluklara kadar çeşitli nedenlerle ilişkili olabilir.
    4. Dysbacteriosis, evcil hayvanın bağırsaklarında yararlı miktardaki yararlı mikroorganizmalarla karakterize bir olgudur.
    5. Barsakların bakteriyel veya enfeksiyöz inflamasyonu (bu olgularda kusma, ishal, geğirme, fetid solunumu görülür).
    6. Bağırsaktaki neoplazmalar.
    7. Bağırsak virüsleri.

Her evcil hayvan için birikmiş gaz miktarı bireyseldir. Bazı hayvanlarda, şişkinlik neredeyse görünmezdir ve diğerlerinde buna ishal, kusma, abdominal türbülans, spazm gibi problemler eşlik eder.
Bir kedi içinde bir meteorisizm ve gazlar - bir kedi neden gazları dışarı atıyor?

Kedilerdeki gaz, mide veya bağırsakta normal miktarda gazın fazlalığıdır. Kellik, köpeklerde kedilere göre daha yaygındır, ancak kedilerde genellikle bir yemek rasyonuna veya bir yemek sırasında hava yutulduğunda, çok fazla veya çok hızlı yedikleri zaman veya hayvanın mide, kolon veya ince bağırsağı olduğunda.

Kedilerde sindirim için az miktarda gaz doğaldır ve genellikle hızlı bir şekilde geçer. Ancak, aşırı miktarda gaz ya da gaz, özellikle kötü kokulu ve diğer belirtilerle birlikte, kedinin sindirim sisteminde problemler anlamına gelebilir.
Kedilerde gazların nedenleri

Kedilerde gaz veya gazın ana nedenleri şunlardır:

buğday, soya veya mısırın yüksek içeriği ile rasyon
    şımarık ürünler
    süt ürünleri
    aşırı yeme ve obezite
    besin alerjisi
    çok hızlı yemek
    yün bobinleri
    bağırsak parazitleri

Kedinin gazları olup olmadığını nasıl anlarsın?

Bu, mantıksız bir soru gibi görünebilir, çünkü çoğu insan, meteormı koklayarak tanımlar. Bununla birlikte, bağırsak gazlarının% 90'ından fazlası kokmaz. Kabarıklık ve sindirim sorunları yaşayan kedinin ek belirtileri şunlardır:

karın içinde rumbling
    karın ağrısı
    karın şişliği
    kusma
    ishal

Düzlük teşhisi

Veterineriniz, yiyeceğin gaza neden olup olmadığını öğrenmek için kedinizin ayrıntılı diyetini bilmelidir. Kedilere, gazlara neden olabilecek diğer sağlık sorunları için kontrol etmek üzere bir fizik muayene yapılmalıdır. Daha fazla teşhis için, veteriner hekim muhtemelen bir kan testi, idrar ve dışkı analizi ve bir karın röntgeni gerekir.
Gazları nasıl azaltabilir veya kurtulabilirim?

Günde kedinin ne yediğini yazabilir, hangi yiyeceklerin gaza neden olabileceğini öğrenebilirsiniz. Sonra aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Diyet düşük bir diyet için lifte yavaş yavaş değişir. Veteriner hekime sorunsuz bir geçiş yapmasını isteyin.
    Kediyi daha küçük porsiyonlarla besleyin ama daha sık.
    Yiyecek için rekabet etmemek için birkaç kediyi ayrı ayrı besleyin.
    Kediyi enkazdan ve şımarık yiyeceklerden uzak tutun.
    Kediyi aktif tutun ve düzenli olarak egzersiz yapmasını sağlayın.

Hangi rahatsızlıklar ve hastalıklar şişkinliğe yol açabilir?

Bir kedinin aşırı miktarda gazı, kedinizin aşağıdaki hastalıklardan muzdarip olduğuna dair bir işaret olabilir:

Bağırsak iltihabı
    Bağırsak Virüsleri
    Bağırsak kanseri
    Bağırsak parazitleri
    Pankreasın sorunları veya bozukluğu
    bağırsak tıkanıklığı
    Gıda alerjisi

Veterinerle ne zaman görüşülmeli?

Daha ciddi problemler gösterebileceğinden, kedinin güçlü gazlarla birlikte aşağıdaki semptomları varsa, veterinere başvurmalısınız:

Kedinin midesine dokunduğunda ağrı
    karın şişliği
    Azalan iştah
    kusma
    ishal
    Kanlı dışkı
    Aşırı salivasyon

Kedileri osurur mu?

Kediler, sahipleri gibi, daha az sıklıkta olmasına rağmen, osurur. Şişeleme normaldir, ancak hayvanlar için değildir. Kediler bunun gibi lanet olsun - evet, ama evcil hayvan "taşınmış" ise, tıbbi bir bakış açısından problemi araştırmaya değer. Çok sık görülen gazlar ve osuruklar sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Bereket, yiyeceklerin sindiriminin bir sonucudur. Gazlar bağırsaklarda oluşur ve sonra dışarı çıkar. Gazların oluşumu normal bir işlemdir. Bir evcil hayvan, ister kedi ister köpek olsun, çok sık osurursa, veteriner ziyareti gereksiz olmaz.

Karında ve osurukta gaz oluşumu karbonhidratlar tarafından teşvik edilir. Köpeklerin çok sayıda bileşene ihtiyacı olacak ama kedileri olmayacak. Kedinin organizması bağımsız olarak, normal yaşamsal aktivite için yeterli olan optimal karbonhidrat kitlesi hacmini oluşturur. Bu nedenle, sağlıklı bir kedi diyeti temel olarak proteinli gıda, amino asitler ve yağlardır.

Kedilerin gaz bıraktığından emin olun, menünün aniden değişmesi sırasında mümkündür. Kedinin vücudu için bu, mide ve bağırsakları olumsuz yönde etkileyen ciddi bir değişikliktir. Yapay kuru ve sıvı gıdalar doğal besinlerle değiştirildiği zaman, midede bir işitme sesi duyabilirsiniz. Bu yoğun gaz oluşumunu gösterir.

Gazların birikmesi, hayvanın osurduğu gerçeğine kadar, ereksiyona veya gazlaşmaya yol açar. Hıçkırık daha az yaygındır. Erteleme nispeten güvenli ise, o zaman gazlar problemlerle doludur. Gazlar karın duvarını deforme eder, kusmaya, ishale ve spazmlara katkıda bulunur. Bütün bu bir kedi için tehlikeli.

Durum tekrarlanan yemekler ile daha da kötüleşir. Sindirim süreci bozulur, yiyecek işlenmez, bağırsaklara yapışır ve çürür. Bu zehirlenme ve şiddetli zehirlenmeye yol açar, osurur. Eğer kedigil gaz kokarsa, bağırsakta açıkça doğru değildir.

Artan gaz oluşumunun nedeni nedir

Kedi neden osurup neden bağırsaklar normal çalışmıyorsa, aşağıdaki nedenler söyleyecektir:

Bireysel hoşgörüsüzlük. Alerji, vücudun belirli gıdalara negatif reaksiyonu ile ilişkilidir. Çoğu zaman bunlar gluten, süt şekeri, kuru ve sıvı yemlerin yapay bileşenleridir. Canlı bir örnek, bütçe yemidir. Daha ucuz formülasyonlarda, hayvana bağımlılığa neden olan, daha sonra osurulan, gazlar ve kolik tarafından tahrip edilen elemanlar eklenir.
    Kabızlık. Evcil hayvan bağırsaklarını serbest bırakamazsa, osuruk, kaçınılmaz olarak gaz oluşumuna ve kedi rahatsızlığına neden olan diğer süreçlere yol açacaktır.
    Barsak fonksiyonlarının kısıtlanması. Gıdaların işlenmesinde bağırsakların yetersizliğinin patolojisi genellikle konjenital bir problemdir. Diğer faktörler arasında yaralanmalar veya mide hastalıkları bulunur. Bir doktor tarafından sadece uzun süreli takip ile doğru tanı koymak mümkündür.
    Dysbacteriosis. Düzgün çalışmak için, mide ve bağırsaklar, pozitif mikroorganizmalara ihtiyaç duyacaktır. Hayvanların sürekli olarak dökülmeleri, onların yokluğu bağışıklıkta bir azalmaya ve gazla ilgili sorunlara yol açar. Bakteriler, aktif antibiyotik alımı veya toksisite nedeniyle yok edilir.
    Viral enfeksiyon. Kedi sokağa gider ve günde bir defadan fazla yaparsa, virüsü toplamak kolaydır. En yaygın olanı, her ikinci sokak revatörü içinde bulunan parvovirüs olup, norm haline gelir.
    İnflamatuar süreç. Enflamasyonun varlığı hakkında, nefes alırken ishali, kusmayı ve kokuyu tanımanıza yardımcı olursunuz. Bu tür hastalıklarda şişkinlik, evcil hayvanın veterinere gitmek üzere olduğunu gösteren bir yan etkidir.

Hastalıklara ek olarak, kedinin neden çok fazla osurduğunun doğal nedenleri de bilinmelidir.

Birincisi, vücutta artan miktarda karbonhidrattır. Yetişkinler için besin normlarına göre, karbonhidrat parçacıkları% 15'ten fazla içermemelidir. Ve daha iyisi, eğer hızlı karbonhidratlar denirse, bağırsakta ve bağırsaklarda problemlere neden olmayacak şekilde sindirme ve işlenmeye yol açmazsa, osuruklara yol açmaz.

İkincisi, bir kedi için bir yemek mekanı düzenlemek için kuralları unutmamalıyız. Kase çok alçak veya yüksek olduğunda, kedi rahatsız edici bir pozisyon almalıdır. Bu mide içine hava girişine ve doğal gazlama, osurmaya yol açar. Hayvan böyle osurur ve sürekli bu tür sorunlarla karşılaşırsa, kritik sindirim bozuklukları riski yüksektir.

Evcil hayvan yiyeceklerinden tasarruf eden kişi, daha sık bir problemle karşılaşır. Kotik çok sık osuruk, yani yapay maddeler, lezzetlendirici, mide, bağırsakları ve vücudu bir bütün olarak olumsuz etkileyerek sonucudur. Markalı bileşikler doğal etlerden hazırlanır ve bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlayan tüm vitamin kompleksini içerir.

Doktorların çalışmalarına göre, kabarık bir canavarın osuruk olmasının asıl nedeni hala hava yutmasıdır. Hastalık ve kötü beslenme kalitesi ikinci sırada yer alır. Ancak gazlı içecekler her zaman bireysel bir göstergedir, ancak sağlıklı bir kedinin içinde gazlar yemekten sonra iki saat içinde dışarı çıkar ve çoğu durumda başkalarına algılanamaz.

Kedi de kendi beceriksizliğinden dolayı havayı yutabilir. Bu sürekli yemek yemek isteyen ve mümkün olan en kısa zamanda çanak boşaltmaya çalışan yavru kedi için yaygın bir sorundur. Genç kediler daha çok osurur. Bir plastik top, ardını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu durumda, yavru kedi yiyecek seçecek ve topuzu burnu ile hareket ettirecek ve bu da yiyecek alımını önemli ölçüde yavaşlatacaktır.

Flatulans ile nasıl başa çıkılır

Kedinin sahibi yüksek kaliteli yiyecekler aldığından emin olursa, yemeklerin hijyenini izler ve hayvanı düzgün bir şekilde idare eder, veterinere başvurmalısınız. Uzmanlar bir dizi çalışma yürütecek:

Dış muayene. Doktor, peritonun palpasyonunu, ceketin ve vücudun muayenesini yapar. Bazı neoplazmalar ve iç hastalıkların sonuçları, eski kabalıklarını ve parlaklığını yitiren yün kapağında ortaya çıkar.
    Kan testi. Karaciğer ve böbrek göstergelerini açıklığa kavuşturmaya, bağışıklığı ve mideyle ilgili olası problemleri anlamaya yardımcı olur. Bununla birlikte dışkı ve idrar analizi yapıldı.
    Ultrason tanısı. X-ışını incelemesi dahil. Boşaltımı önleyen ve kabızlığı, gaz oluşumunu önleyen, karın boşluğu ve bağırsaklarında üçüncü şahıs oluşumlarından şüphelenildiğinde gereklidir.

Veteriner görevini basitleştirin ve neden kedi farts ve gazları fışkırdığını anlamak, ön hazırlık yardımcı olacaktır. Evcil hayvanın bakımı ve inceliğini tanımlamak için günün ayrıntılı bir programını yapmak gereklidir. Uzun saçlı kedilerin periyodik taramaya ihtiyacı vardır. Öz bakım ile evcil hayvan, bağırsakta kalan ve doğal sindirim süreçlerine müdahale eden yünü yutar.
Beslenme hakkında bilmeniz gerekenler

Şişmanlık da dahil olmak üzere mide ve bağırsak hastalıkları - yetersiz beslenmenin sonucudur. Bunun için çok fazla yiyecek ya da kusur, hatalı seçilmiş diyet ya da menü var. Risk bölgesinde - yetişkin kediler, vücut zayıflar ve sürekli olarak vitamin takviyesi gerektirir.

İyi yemek pahalı ve kedinin ağırlığı, yaşı ve aktivitesine göre dozlanır. Daha ucuz bileşikler üreten üreticiler, fasülye, soya fasulyesi, mısır eklerler. Bir hayvan için (doğal ete ihtiyacı olanlar), bunlar doğal olmayan besinlerdir. Bu bileşenler zayıf şekilde sindirilir ve yapay katkı maddeleri ile birlikte patojenik bakterilerin yayılması için ideal bir ortam oluşturur.

Bir kedinin tatlarına güvenemezsin. Daha önce hayvan potansiyel olarak zararlı yiyecekleri reddettiyse, bugün üreticiler evcil hayvanların içgüdülerini almayı öğrendiler. Yemde, bağımlılık yaratan ve ilginç olan yanı sıra, sık sık osuruklar içeren maddeler bulunur.

Marka karması paketleri, ayrıntılı kompozisyonu göstermektedir. Bunlar bitkisel yağlar, kümes hayvanları eti ve diğer hayvanların proteinleridir.

Diğer faktörlerin yanı sıra dikkate değer:

Osurmak ve gazlar için regüle edilmemiş bir beslenme programı yönlendirir. Kediler genellikle günde 2-3 kez beslenir. En iyi seçenek sabahları ve akşamları. Yiyeceklerin sindirim ve gazın içinde kalması için zaman yoktur, bu da kedinin çok sık ekimine neden olur.
    Kedi açsa, evcil hayvan nadiren sahibi için bekleyecektir. Tabii ki, masadaki ve çöp tenekelerinden gelen yiyecek kalıntıları. Hostes için, bu meraklı bir kedinin komik bir şakası gibi görünebilir. Bir hayvan için, bu sağlık sorunları için bir tehdittir.

Bir kedinin osurmanın nasıl olabileceğini bilmesi kapalı bir sorudur. Komik bir "alışkanlık", daha az kardeşlerimize yabancı değildir. Ancak, kedilere tatsız hastalıklardan korunmak için bile, bu tür önemsiz şeylere dikkat etmek gerekir.
Kediler "osurup" olabilir mi?

Hatta onlar gibi! Kedim yüzden sessizce yapar, ama kokusu o zamanlar yanımda yatıyordu var, bu onu değilse daha bir ifade yapıyor mordahi, üretir, bana görünüyordu osurdu ve ben garip bir şekilde ona değil davrandım sanki meowed döndü!))

Hatta bakmak, bir koku vardı hissediyorum, ben onun arkadaşına şüpheyle baktı bizim Barsık stolom.I altında oturan, mutfak çay içme oturmuş onun arkadaşı ziyaret etmek onların sposobnosti.Priglasila korkunç utandım ve bu nedenle utandım nasıl mogut.Mne olarak ve o hiçbirimiz bir şey fark etmedi şekilde değil benim için de öyle smotrit.V sonunda biz beş dakika yattıktan sonra Barsık onu ütülenir ulaştı ve iki kez attı ama biz çay için henüz daha sonra iki zvukom.Nu ile.) ))

Tabii ki yapabilirler. çünkü İçlerindeki bağırsakların yapısı oldukça yaygındır ve bir miktar intestinal gaz içermelidir. Bağırsakların içeriğinin tanıtılmasında önemli bir rol oynarlar. Görünüşlerinin nedeni basittir - bakterilerin aktivitesi ve ayrıca hava ile yiyecek bölümlerinin yutulması. özellikle kedilerin kaderi gerçekten yiyecekleri çiğnemiyorsa ve neredeyse tamamen yutuyorsa.

teorik olarak "evet", ama hemen hemen hiç kedi için farketmemişti, ancak birkaç kez anlaşılmaz bir koku vardı. Sadece benim köpek boksör ırkı hatırla - yüksek sesle ve gaz maskesi olmadan yapamazsınız.

Bunu% 100 Kedimdeki deneyimden biliyorum. O aniden sütle aşık oldu ve şimdi bir gün onsuz yapamaz. Ve bundan dolayı, büyük olana kadar yüksek sesle osurmaktan önceydi. İlk kez bir kedi çok yüksek sesle osurdu. Ve şimdi onunla gülmek için kullanılıyoruz.

Yerli kedimin üzerinde yapabileceğinden emindim. Köpeklerin bağırdığını, horladığını, horladığını ve kaplumbağaların horladığını duydum. Ve bir kedi asla. Ancak, belki de bağırsakların bozulabileceği ya da yanlış bir şey yediği ortaya çıktı. Belki de daha önce kokusuz ve suskun olmadan yaptı.

İlk başta kedilerin bunu yapmadığını düşündüm. Bir gün koltukta Gopher'im (kedimin adı) ile oturuyorum ve aniden çok iğrenç kokuyor, ama ses yoktu. Bence nasıl? Nereden Ve oturan kişi bana masum gözlerle bakmıyor. Bu yüzden suçlunun kim olduğunu anladım, dairedeki havayı bozdum. Sonra böyle durumlarda sık sıkdım ama sonra zaten biliyordum.

Çok ilginç bir soru, bunu hiç düşünmedim, ortaya çıkıyor, olabilir.

Siyam kedim var ve onu hiç fark etmediğimi seviyorum, ve çok iyi, belki sadece dikkat etmedim ya da yapmadı.

Belki hala evcil hayvanın yediği şeylere bağlıdır ve önemli bir rol oynar ve bu da ırka bağlıdır.

Evet, kediler osurur. Onlarda yassılık doğrudur ve son derece nadirdir ve gazlar genellikle köpeklerin aksine fetid değildir. Eğer kedinizin şişmanlığını fark ederseniz, o zaman büyük olasılıkla düzgün yemek yemiyor, diyetini takip et.

Çoğu zaman bu aşırı tahıl, solucan, yün, obezite, standart altı, şımarık yiyecek tüketir.

Ayrıca, bu hayvanın gastrointestinal kanal hastalıklarına işaret edebilir. Hayvanı veterinere getirmek, kronik hastalıkları muayene ile dışlamak daha iyidir.
Bir kedi içindeki gazlar: gazlaşmaya neden olan ana faktörler

Kediler her zaman lütfu ve "esneklik" ile dikkat çeker. Hayvan daha çok bir balon gibi ise ve onunla birlikte, aşırı derecede hoş olmayan bir koku nedeniyle aynı odada olması imkansızsa, herhangi bir güzellik ve zarafeti hatırlamıyorsunuz. Kedinin gazının hızlı geçmesini istiyorum.

Genel bilgi

Şişkinlik, yiyecek veya içerken yutulan gazlardan veya atmosferik havanın mide veya bağırsaklarının gerdirilmesidir. "Düzleşme" terimi ayrıca, anüsten bağırsak gazlarının çıkışını belirtmek için kullanılır. Sağlıklı bir kedi bile çevreye günde en az bir litre gaz verir, hasta hayvan gerçek bir "gaz jeneratörü" olabilir. Bu arada, tahsis edilen tüm hacmin% 90'ından fazlası, kokusu olmayan sıradan metandır. Hoş kokulu emisyonlar, hidrojen sülfür ve diğer "kokulu" maddelerin bir karışımının bir sonucudur. Ve iyi olan, oluşan fazlalık dışarı çıkabildiği zaman iyidir - bağırsak boşluğunda biriktiğinde çok daha kötüdür, çünkü bu durum (hatta özellikle şiddetli durumlarda bile) kopmasına bile yol açabilir.

Böylece, bağırsak gazlarının üretimi ve atılımı, herhangi bir memelinin karakteristiği olan tamamen normal, fizyolojik bir fenomendir. Aşırı gelişimleri bile her zaman bir hastalığı göstermez. Özellikle, mide gazı Ağır bir yemekten sonucu meydana gelen ya da kedinin vücudunu sadece alışmak zaman yoktu ve henüz sindirimi için gerekli enzimlerin kümesi (- ishal bu durumda karakteristik özelliği) gelişmemiş olan bazı sıradışı gıda, yeme, iyi huylu ve kısa ömürlü bir olabilir. Bulanıklık aynı zamanda tekrarlayıcı, kronik ve / veya "teşhis" olabilir. İkinci durumda, gastrointestinal sistemin bir hastalık olduğunu gösterir. Bu nedenledir, kronik karın gerekmez görmezden - bazı sorun vardı emin hayvanınızın yürekli.

Ana predispozan faktörler

Aerophagia ("havayı yutmak") açgözlü, aceleyle yemek yemende gözlenen bir olgudur. Bu durumda hayvan, sindirim sisteminde biriken büyük miktarda atmosfer havasını yutar. Yeterince büyük miktarlarda soya, diğer baklagiller içeren diyetler de şişkinliğe katkıda bulunur. Kedilerin, köpeklerden farklı olarak, kalitesiz ürünlere çok daha duyarlı oldukları unutulmamalıdır - şımarık beslenmenin beslenmesi, gıda zehirlenmesine ve ciddi bir şişmeye yol açacaktır.

Aynı alanda besin alerjileri ve gıda intoleransları bulunur. Kedinin organizması beslemenin bazı bileşenlerine yetersiz reaksiyon verirse, şişkinlik olasılığı çok yüksektir. Özellikle, kedilerin esas olarak yırtıcı olduklarını hatırlamaları gerekir ve bu nedenle buna göre beslenmeleri gerekir. Birçok kedinin selüloza karşı konjenital intoleransı vardır ve bu nedenle evcil hayvanlarını yalnızca yulaf ezmesi ve ekmekle beslemek kabul edilemezdir. İlk olarak, bu tür gıdalardan, hayvanın organizması gerekli besin miktarını alamaz. İkincisi, selüloz ideal bir fermantasyon substratıdır ve bu nedenle kedi her zaman gıdadaki yüksek içeriğinde şişer. Diğer olası nedenleri listeleyelim:

Herhangi bir bulaşıcı hastalık. Örneğin bağırsak "kökleşmiş" olduğunda, Escherichia coli'nin patojenik bir suşu, gastrointestinal sistemin tüm normal mikroflorasına büyük ölçüde yansır. Enfeksiyöz hastalıkların etken maddeleri tarafından salınan toksinler, tüm organizmaya olduğu kadar zararlıdır.

İnflamatuar bağırsak hastalığı da büyük olasılıkla şiddetli şişkinlik nedenidir. Kusma, ishal, şişkinlik, iştahsızlık ve kilo kaybı, inflamatuar gastrointestinal patolojilerin sık görülen klinik belirtileridir.

Bu, kafa derisinin midede birikmesiyle olur. Bu özellikle uzun tüylü ırkların temsilcileri için geçerlidir.

Lenfosarkom gibi onkolojik hastalıklar da şişkinliğe neden olabilir.

Bağırsakların viral ve paraziter hastalıkları genellikle sindirim sisteminin şişmesi ile birlikte görülür. Özellikle genç hayvanlarda ve yavrularda, bağırsağın kronik şişmesi, parascaridosisin sık görülen bir sonucudur.

Tıkanıklık veya bağırsağın kısmi açıklığında nadir bir gazlaşma yoktur. Gazam'ın gidecek hiçbir yeri yok, neden sindirim organlarının lümeninde birikiyorlar. En şiddetli durumlarda, biriken gazların basıncı, dışkı kitlelerini mide ve özofagusa doğru itecekleri şekildedir. Dışkıların atıldığı kusma, bağırsak tıkanıklığının en karakteristik belirtilerinden biridir. Mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırılmazsa, yakın hayvan ya şiddetli zehirlenmelerden ya da bağırsakta bir "patlamanın" neden olduğu ciddi iç kanamadan ölecektir.

Çoğu zaman, sahipleri evcil hayvanlarına, litre içlerine antibiyotik döküyorlar. Veteriner tıbbı hakkında herhangi bir fikri varsa ve evcil hayvanlarını zehirli insan preparatlarıyla zehirlememeyi başarabilirlerse, her şey iyi biter... Faydalı mikrofloranın tam "soykırımından" hariç. Sonuç olarak, normal sindirim süreci bozulmakta, bu da karın şişmesine yol açmaktadır.
Klinik resim

Tabii ki, bir kedi sürekli olarak gaz saldığı zaman - teşhis oldukça basittir. Fakat yine de, doğrudan gazla işaret eden başka klinik belirtiler olduğunu hatırlamakta fayda var:

Kusma.

İshal veya kabızlık.

"Borborigmi" olarak da bilinen karın içinde Rumbling. Bağırsak gazlarının kabarcıklarının bağırsakta "yuvarlanmaya" başladığı zaman oluşur.

Anüs içinden bol miktarda gaz çıkışı. Bazen koku, hayvanla aynı odada bulunmanın imkansız olduğu şekildedir.

Şiddetli ağrıya neden olan kas spazmı. Hasta bir kedinin karnına dokunmak imkansızdır çünkü hayvan bu tür girişimlere yetersiz ve agresif bir şekilde tepki gösterir.

Ayrıca, hasta bir evcil hayvanın karnı belirgin bir şekilde şişmiş, dokunma bir tambur gibi olur. Kasları sıkın. Bir kedi yalan söyleyemez, oturamaz, sürekli fideler, bazen de acı içinde nasıl olur? Gıdadan, evcil hayvan bu durumda reddeder, susuzluk devam edebilir.
Tanı ve tedavi

Hayvanların tam bir tıbbi muayenesi çok önemlidir; bu, şişkinliğin ve ilgili birincil hastalıkların temel nedenini belirlemeye yardımcı olur. Veterinerlik tıbbında aşağıdaki yöntemler kullanılır:

Komple ve biyokimyasal kan testi, idrar testi.
    Dışkı analizi çok önemlidir, çünkü bu yöntemle bağırsak parazitlerini tespit etmek kolaydır, bağırsaktaki tümörlerin varlığını gösterir.
    Karmaşık ve şüpheli durumlarda, karın boşluğunun röntgen ve ultrason muayenesine başvururlar.

Peki, ne yapmalı ve kedinizi gaz halinden nasıl kurtarmalı? Öncelikle evcil hayvanınızın diyetini derhal gözden geçirmeniz gerekiyor. Ondan, en azından varsayımsal olarak hayvanlarda sindirim bozukluklarına neden olabilecek tüm “şüpheli” bileşenlerin silinmesi gerekir.

Açgözlü, bol miktarda gıda emilimine izin vermemeliyiz. Bunun için günlük besin normu küçük porsiyonlara bölünmelidir. Beslenme kedisinin "gururlu yalnızlık" da yemesi çok önemlidir, müdahale etmesine gerek yoktur. Buna ek olarak, evcil hayvanınızı beslemenin aynı zamanda gerçekleştiği gerçeğine alıştırmak önemlidir. Sıkı bir rejim, sağlıklı sindirim organlarının garantisidir. Kedinizin şımarık yiyecekler yemesine izin vermeyin! Yiyecekleri buzdolabından beslemeyin, hayalet bir ekonomi evcil hayvanınızın şımarık sağlığına değmez. Kediniz çöpü kazmayı seviyorsa, hayvanın içeriğine girmesine izin vermeyen "akıllı" bir kova aldığınızdan emin olun. Sürekli şişmeye yatkın olan kediler için diyette, çok miktarda diyet lifi ve lif içermemelidir - bunların hepsi şişkinlik gelişimine katkıda bulunur.

Hareket hayattır! Hipodinamiden muzdarip evcil hayvanlarda gastrointestinal sistem hastalıklarının gelişme riski ve buna bağlı olarak şişkinliklerin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Böyle bir fırsatınız varsa, kedinizi yürüyüşe bırakın veya en azından düzenli olarak yürüyün. Bunu büyük şehirlerde bile yapabilirsiniz, yürüyüş için bir koşumun yararı satın almak kolaydır. Böyle bir fırsat yoksa, evcil hayvanınızın evde "spor eğlence" düzenleyin. Pençelere bir kalemtıraş, kediye daha çok oyuncak al. Bu onu koşmaya ve koşmaya zorlar, gündüz "normunda" koşar.

Tüm bunlar evcil hayvanların herhangi bir sahibi olabilir oldukça mütevazı bir maliyet gerektirir. Dinlendikten hemen sonra kediye dokunmamanın daha iyi olduğuna dikkat etmek istiyorum. Aksi takdirde, normal sindirim sürecini bozmakla kalmaz, hatta ölümcül bir sonuçta son bulabilen bağırsakları çevirmek de mümkündür. Kediler için böyle bir patoloji çok karakteristik olmasa da, olasılığını unutmak gerekli değildir.

Gazsızlığın temel nedeni ne olursa olsun - kalitesiz beslenme ya da enflamatuar bağırsak hastalığı, kedilerde şişkinlik - oldukça tehlikeli bir patoloji. Tedavi derhal geciktirilmeden başlatılmalıdır. Sonuçta, şişkinlik son derece tehlikeli olan bağırsakları sindirmeye ve hatta sindirim organlarının kopmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, sadece hayvanın kendisi için değil, aynı zamanda sahipleri için de potansiyel olarak tehlikeli olan solucan patolojilerini de gösterebilir.

Ek olarak, fetid gazlarının hayvanlara sürekli salımı ciddi bir "sosyal" problemdir. Bu yüzden beklemeyin ve hemen evcil hayvanınızı veterinere götürün.

Kedi osurur: güçlü bir gazla hayvana nasıl yardımcı olur?

Kedi gaza gittiğinde, ölümcül bir şey yoktur. Ancak hoş olmayan bir kokusu olan çok sık meteorismanlar sizi uyarmalıdır. Bu nedenle Koshechka.ru, kedi çok sık fıtkırdığında ne yapacağınızı ve kendinizi ve hayvanı bu tatsız fenomenden nasıl kurtaracağınızı söyleyecektir.
Kedileri osurup neden?

İlk olarak, tüm kediler osurur. Bu, hayvanın vücudunda doğal bir süreçtir. Burada sadece kokusu olmayan izole durumlar normdur. Gazlar çok sık kaçarsa ve hatta kötü kokmuyorsa, buna dikkat etmelisiniz. Barsakta gazlaşma veya gaz birikmesi, sindirilmeyen ürünlerin neden olduğu yiyeceklerin çürümesi sonucu oluşur. Bu ürünler hem hazır yemeklerde hem de doğal gıdalarda doğaldır. Bunlar şunları içerir:

Süt ve süt ürünleri büyük miktarlarda. Bu nedenle, evcil hayvanınızın haftalık bir diyetini yaptığınızda, kedinizin bu ürünleri haftada iki ya da üç kez tüketmediğinden emin olun. Kedinin bugün osurduğun için değil, ama dün süzme peynir ve o ekşi kremadan önce olduğunu düşünmek bir hatadır. Süt ürünleri çeşitliliği uygun değildir, ana şey önlemi gözlemlemek (en fazla 3 kat);
    Sadece kedinin midesini tahriş eden ve fermantasyona neden olan, ancak birçok gıda üreticisinin bir protein kaynağı olarak aktif olarak kullanıldığı soya, mısır ve buğday;
    Sarımsak - bu sadece tabu, mükemmel bir anti-solucan maddesi olduğundan emin olduğunuzun önemi yok. Kedilerde sarımsak sadece ciddi mide problemlerine neden olmaz, aynı zamanda sağlığa da zarar verebilir;
    Kesme yağı da neden kedi osuruk neden olabilir. Yağın kökenine bağlı değildir: tavuk, sığır eti veya balık;
    Ekmek mayası. Bu nedenle, ekmek, çörekler ve diğer unlu mamüller;
    Ve en önemlisi - masadan yemek. Bir çorba kaşığı veya başka bir şey insan bir kedi içinde şişkinlik neden olabilir. Özellikle tehlikeli yiyecekler bozulur. Birçoğu ısıl işlemle bile ölmeyen, patojenik bakteriler, mikroplar ve hayati aktivitelerinin ürünlerini içerir. Örneğin, balık kokuyordu ve onu sevgiliye kaynak yapmaya karar verdiniz, onu atmak yazık oldu. Bunu yapmak için ve hatta beslemek için daha da fazlası - Koshechka.ru gibi kesinlikle imkansız.

Kedi osurukları bir hastalık değildir, çoğu zaman yanlış beslenir.

Kedi de osurduğunda ve tüm bu hoş olmayan kokularda yaş da dikkate alınmalıdır. Risk grubunda genç yavru kedi ve yaşlı kediler. Genç hayvanlarda sindirim sistemi hala "sertleşmez", bu yüzden herhangi bir ürünle şişmanlık yaratırlar. Yaşlı kedilere gelince, mideleri yaşla zayıflar ve daha önce problemlere yol açmayan yiyecekleri algılamayı bırakabilirler.

Diğer şeylerin yanı sıra, hoş olmayan gazların kaçışı bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Bu, hayvanın iç kanamasından öldüğü için çok daha tehlikeli ve berbattır. Bu, dışkıyı terk etmeme, biriktirme, sertleştirme ve bağırsakları kıramaz, ancak gazlar aynı zamanda ortaya çıkar. Bu nedenle, bu süreci yakından izlemeniz gerekir. Kediniz çok sık osursa, ancak tuvalete gitmeyi bıraktıysa, hemen veterinere gitmek daha iyidir. Sert, şişmiş bir karın, hayvanın huzursuz davranışı, zeminde paten de uzun süreli kabızlık veya tıkanıklık belirtileridir.
Kedi osuruk: ne yapmalı

Şimdi biliyorsunuz ki, hoş olmayan gazların ana sebebi, gıdaların birikmesi ve bozulmasıdır. Bu nedenle, öncelikle gıdaya dikkat etmeniz gerekir.

Evcil hayvanınızı hazır yiyeceklerle beslerseniz, başka biriyle değiştirmeyi deneyin. Bu durumda, başka bir yemek seçimine çok dikkatli bir şekilde yaklaşmak daha iyidir. Tembel olmayın ve satın almadan önce, mağazada kompozisyon çalışın. Evcil hayvanınızın belirli yiyeceklere ve hassas bir mideye karşı toleranssız olduğunu düşünün.

Eğer evcil hayvanı kuru gıda ile beslerseniz, onu vermeden önce emmeye çalışın. Gerçek şu ki, kuru yiyecekler mideye giren çok miktarda hava içeriyor, sık sık osuruklara neden olan bir çıkış arıyor.

Kedi "kokulu" osurursa, diyette bir değişiklikten kaynaklanabilir. Fermente bakteriler nedeniyle evcil hayvanın midesine uyum sağlamaya çalışın. Bunu yapmak için, birkaç gün boyunca ona yoğurt vermeyi deneyebilirsiniz, ama günde birden fazla çay kaşığı değil. Böyle bir yem, sindirim sistemine yeni bakteriler katacak ve gazların kaçışını azaltmaya yardımcı olacaktır. Kedi yoğurttan sonra ishal başlarsa, asidofilik takviyeleri veya simbiyotik bakterileri kullanabilirsiniz. On beş kilograma kadar olan kediler için, kilo daha büyükse, tam bir doz halinde, insan dozunun yarısını vermeniz gerekir.

İşlenmemiş sebzeleri, meyveleri, etleri ve balıkları içeren özel bir çiğ diyetle sindirimi geliştirebilirsiniz. Ancak bu yöntem sadece bir veterinerin sıkı denetimi altında iyidir. Bu nedenle risk almamak daha iyidir.

Ayrıca indirgeme gazı için amektit, aktif karbon veya enterosgel ve bağırsak mikroflorası (laktobasil) geliştirmek için bakteriler içeren preparatlar olarak kedi sorbentler için verilebilir.

Her durumda, beslenme veya diyet, sorbentler ve yoğurtların değiştirilmesi gibi basit önlemler yardımcı olmazsa, doktora başvurmak daha iyidir. Sonuçta, eğer kedi sıklıkla osursa, kesin olarak bilemezsiniz, bu basit bir hazımsızlıktır veya bağırsak mikroflorasının ciddi bir ihlalidir.

Bruslik Maria - Koshechka.ru için özel olarak - sevenler için bir site... kendiniz!

Kedilerde şişmanlık

Şişkinlik, bir kedinin bağırsağında sindirim sürecinde oluşan fazla gaz birikiminin bir sonucu olarak karın şişmesidir.

Bu durumda, kedigdeki şişkinlik, karın içinde hıçkırık, hıçkırıkların görünümü, anustan gazların periyodik olarak kaçışı ve hatta bazen rektumdan patlayıcı gaz kaçışı ile birlikte olabilir.

Sağlıklı bir hayvan, 24 saat içinde bağırsakta oluşan en az bir litre gazın çevreye üretilip salınabilir. Aynı zamanda, araştırmacıların belirttiği gibi, kedinin serbest bıraktığı gazın% 90'ından fazlası, sahipleri için neredeyse hiç koku almayan metan tarafından temsil edilmektedir. Kötü kokulu emisyonlar, hidrojen sülfür gazı ve bozulmuş sindirim sürecinin bir sonucu olarak oluşan diğer "kokulu" maddelerin gazındaki varlığın bir sonucudur. Gazlar intususepsiyon sonucu bağırsaklardan ayrılmazlarsa, bu bağırsak ve ölümün bile kopmasına yol açabilir.

Kedilerde gazlaşma nedenleri.

Bir meteormın nedenlerinden biri, bir kedi aceleyle kendisine verilen yiyecekleri yediği zaman meydana gelen aerophajidir (havanın yutulması). Açgözlü yeme sürecinde kedi, sindirim kanalında biriken büyük miktarda atmosfer havasını yutar.

Bir kedi içindeki aerophaji psikojenik faktörlerden kaynaklanabilir. Örneğin, bir kedi şiddetli bir stres yaşadı ve bu durumda çok hızlı bir şekilde yiyebilirken, büyük yiyecek parçalarıyla birlikte hava yutuyor. Kedi çok gergin ise, o zaman yiyecek almadan bile, hava yutmak olabilir.

Tükürük üretiminin artması (bir kedide stomatit), gastrit, vb gastrointestinal sistem hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, (kedilerde rinit) nefes burun ihlalini içeren hastalıklar, In Yem sırasında kedinin çok miktarda hava yutmasına yol açabilir.

Bir kedi içindeki şişkinlik nedeni, hayvanın sindirim sisteminde (ekmek, tatlılar, soya, süt ürünleri) mayalanmasına neden olabilecek kötü kaliteli yiyecekleri besleyen uygun olmayan bir diyet olabilir. Doğanın yırtıcıları olan bu gıda, kediler için faydalı değildir ve sindirim sistemi, gıda alerjisi, şişkinlik, kediden kötü nefes alma ve diğer belirtilerdeki çeşitli bozukluklara yol açar. Bir kedinin bir meteorismine, parazitlerin bağırsaklarında (bir kedinin solucanlarında) varlığa neden olabilir.

Şişkinlik belirtileri. Kedi huzursuz, ağlamaklı meows ve dikkatinizi çekmek istiyor, veya tersine karanlık bir köşede gizlemek eğilimindedir. Klinik muayenede, veteriner uzman notlar midede, ağrılı palpasyon, şişmiş göbek, gergin ve hacim olarak artmış mide alanı, kedi (kedilerde kusma) kusma olduğu guruldama, ishal (kedilerde ishal) bulunmaktadır.

Küfür tanısı, bir kediyle beslenen hayvanların beslenme şeklini açıklığa kavuşturarak hastalığın klinik tablosuna dayanarak bir veteriner hekim tarafından yapılır. Resepsiyon sırasında, veteriner evcil hayvanınız için bir kan testi, dışkı, idrar ve X-ışını ve karın boşluğunun ultrasonografi yapacak.

Ayırıcı tanı Bağırsak meteorismi abdominal dropsy (assit), peritonit, coprostasis, intussussepsiyon, helmintik invazyon ve abdominal kavite tümörlerinden ayrılmalıdır.

Tedavisi. Gastrointestinal sistemde tek ve uzun süreli olmayan bir gaz birikmesi ile tedavi genellikle gerekli değildir. Bir kedinizdeki şişkinlik durumunun kritik hale gelmesi durumunda ve bir veteriner kliniğine gitme ve kediyi bir veterinere gösterme şansınız yoksa, ilk yardımınızı kendiniz yapmanız gerekecektir. Bağırsak ve mide spazmlarını rahatlatmak için, kedi ağrı kesici ilaçlar (barialgin, traumel, antiprin) vermek için tavsiye edilir, doz hayvanın ağırlığına ve yaşına bağlıdır. Bağırsakta oluşan gazları adsorbe etmek için, kediye ağıza bir aktif karbon veya seyreltilmiş bir polisorbent tableti verilmelidir. Birkaç saat sonra kediye temizleyici bir lavman koyduk.

Salivasyon ve erüstasyon süreçlerini arttırmak için, ağız boşluğuna ichthyol veya ortak tuzla yağlanmış tahta bir çubuğun sokulması ve hayvanın arkasındaki bandajla sabitlenmesi mümkündür.

Putrefaktif mikrofloranın bağırsaklarında gelişmeyi önlemek için, kediye bir laktoferon tableti verilmelidir.

Bağırsakların yassılığı ile, nuks vomica homaccord, enhistol gibi, bu tür homoeopatik ilaçlar, yanı sıra içeri verilmesiyle, enjeksiyon olarak kullanılabilir. İç kullanım için, lyarsin kullanabilirsiniz, günde birkaç kez, bazen de her 15 dakikada bir şişkinlik belirtileri ortadan kalkıncaya kadar kullanabilirsiniz.

Plazmanın profilaksisi. Şişkinlik profilaksisi hayvandaki meteorism gelişmesine yol açan nedenlerin önlenmesine dayanmalıdır. Bir meteorismanın gelişmesine yol açabilecek ürünlerden dışarıda bırakılarak bir besleme rasyonuna başlamak gerekir. Açgözlü ve bol miktarda yemek yemekten kaçının. Kedinizi aynı anda beslemek arzu edilir. Diyette çok sayıda karbonhidrat içeren yiyeceklerin içeriğini azaltmak için çaba gösterir. Düzlüğe karşı mücadelede iyi bir koruyucu etki, kedi ile düzenli yürüyüşler yapmak ya da sokağa bırakmaktır. Önlemek amacı ile kedi derisi su, nane infüzyonu, kimyon, papatya içmek için kötü değil.

Yerli kedimin üzerinde yapabileceğinden emindim. Köpeklerin bağırdığını, horladığını, horladığını ve kaplumbağaların horladığını duydum. Ve bir kedi asla. Ancak, belki de bağırsakların bozulabileceği ya da yanlış bir şey yediği ortaya çıktı. Belki de daha önce kokusuz ve suskun olmadan yaptı.

Evet, kediler oldukça iyi osurdular, ki bu da kendi deneyimim üzerine birkaç kez deneyimledim. Bunun nedeni, bağırsakta çürüyen bakterilerin alındığı, sindirimi zor gıdadır. Metan ve hatta hidrojen sülfür gibi gazlar yayarlar.

Ve eğer kediniz çok sık osurmaya başlarsa, bu yanlış bir diyete işaret eder, bu da değiştirilmesi gereken bir diyettir.

Hem kediler hem de köpekler osurur, çünkü sindirim sürecine de sahiptirler, bu da bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olabilir. Nasıl izin verdiklerini izlemek çok ilginç, kuyruğun altından çıkarken çok şaşırdım. Ve bazen, ses olmadan, bu süreç ortaya çıkabilir. Ama koku çok karakteristik ve aktarılamaz. Bazen bu koku ile yeşile dönebilirsiniz.

Tabii ki yapabilirler. çünkü İçlerindeki bağırsakların yapısı oldukça yaygındır ve bir miktar intestinal gaz içermelidir. Bağırsakların içeriğinin tanıtılmasında önemli bir rol oynarlar. Görünüşlerinin nedeni basittir - bakterilerin aktivitesi ve ayrıca hava ile yiyecek bölümlerinin yutulması. özellikle kedilerin kaderi gerçekten yiyecekleri çiğnemiyorsa ve neredeyse tamamen yutuyorsa.

teorik olarak, evet, ama neredeyse hiç farketmez kedisi için fark etmemiş olsa da, birkaç kez anlaşılmaz bir koku vardı. Sadece benim köpek boksör ırkı hatırla - yüksek sesle ve gaz maskesi olmadan yapamazsınız.

Evet, kediler osurur. Onlarda yassılık doğrudur ve son derece nadirdir ve gazlar genellikle köpeklerin aksine fetid değildir. Eğer kedinizin şişmanlığını fark ederseniz, o zaman büyük olasılıkla düzgün yemek yemiyor, diyetini takip et.

Çoğu zaman bu aşırı tahıl, solucan, yün, obezite, standart altı, şımarık yiyecek tüketir.

Ayrıca, bu hayvanın gastrointestinal kanal hastalıklarına işaret edebilir. Hayvanı veterinere getirmek, kronik hastalıkları muayene ile dışlamak daha iyidir.

Çok ilginç bir soru, bunu hiç düşünmedim, ortaya çıkıyor, olabilir.

Siyam kedim var ve onu hiç fark etmediğimi seviyorum, ve çok iyi, belki sadece dikkat etmedim ya da yapmadı.

Belki hala evcil hayvanın yediği şeylere bağlıdır ve önemli bir rol oynar ve bu da ırka bağlıdır.

Bunu% 100 Kedimdeki deneyimden biliyorum. O aniden sütle aşık oldu ve şimdi bir gün onsuz yapamaz. Ve bundan dolayı, büyük olana kadar yüksek sesle osurmaktan önceydi. İlk kez bir kedi çok yüksek sesle osurdu. Ve şimdi onunla gülmek için kullanılıyoruz.

İlk başta kedilerin bunu yapmadığını düşündüm. Bir gün koltukta Gopher'im (kedimin adı) ile oturuyorum ve aniden çok iğrenç kokuyor, ama ses yoktu. Bence nasıl? Nereden Ve oturan kişi bana masum gözlerle bakmıyor. Bu yüzden suçlunun kim olduğunu anladım, dairedeki havayı bozdum. Sonra böyle durumlarda sık sıkdım ama sonra zaten biliyordum.

Hatta bakmak, bir koku vardı hissediyorum, ben onun arkadaşına şüpheyle baktı bizim Barsık stolom.I altında oturan, mutfak çay içme oturmuş onun arkadaşı ziyaret etmek onların sposobnosti.Priglasila korkunç utandım ve bu nedenle utandım nasıl mogut.Mne olarak ve o hiçbirimiz bir şey fark etmedi şekilde değil benim için de öyle smotrit.V sonunda biz beş dakika yattıktan sonra Barsık onu ütülenir ulaştı ve iki kez attı ama biz çay için henüz daha sonra iki zvukom.Nu ile.) ))

Yapabildikleri gibi bile! Benim kedim bunu sessizce yapar, ama kokusu dışarı çıkarır, hatta böyle bir namlu ifadesi onun gibi görünmesini sağlar, bir zamanlar yanımda uzanır, osurdu bana baktı bana baktı ve bende şehriymiş gibi miyavladı, o değil!))
Yavru kedi içinde gazlar

Merhaba 3 hafta önce sokaktan bir kedi yavrusu aldı. Aynı gün bir veteriner ile birlikte olduklarını söylediler, sağlıklı olduklarını söylediler. Solucan bir çare verildi. Yaklaşık 5-6 ay. Sonra öfkeli bir şekilde osurduğu keşfedildi. Aynı zamanda, aktif, hiçbir şey onu rahatsız etmez, sıradan bir sağlıklı kedi gibi davranır. Ama son iki gün içinde, özellikle osuruk için keskin hale geldi, bu konuda ne yapmalı? Yavru kedi için mükemmel uyum sağlar. Dün ona bir probiyotik viyo verdi, bugün daha küçük bir serseri gibi oldu. Osuruk ile ne yapmalı ve bununla aşılanabilir miyim? Ayrıca bazen alırsa ishal olur.

Merhaba Anastasia! Yavru kedi içinde artan gaz oluşumunun nedenleri birkaçdır. Her şeyden önce yiyecek. Bağırsaktaki fermantasyon süreçleri, yanlış seçilmiş yemlere ilk sırada şahitlik eder. Royal Cane, Hills, Ekanuba gibi daha iyi besleme için kullandığınız Perfect fit'i değiştirmenizi öneririm. Bu üreticilerin evcil hayvanın yaşına karşılık gelen bir dizi yem bulması zor değildir. Ek olarak, örneğin hassas sindirimle birlikte özel terapötik karışımların seçilmesi de mümkündür. Kuru gıda ve doğal ürünleri karıştırmayın. Tamamen süt ürünleri, tahıllar, balık ve masadaki diyeti ortadan kaldırır. Hayvan Enterosgel, Smekta, Espumizan gibi ilaçlar tarafından yardımcı olabilir.

Kedilerin şişmanlığı var mı?

o (, kedilerin vücut hareketlerinin diğer yorumların için buraya bakın onların hayvan iyi anlamak sahipleri yardımcı olmak için) size güven ve tasarruf bir sinyal olduğunu ve benzer bir rahat içindedir - Seni seven evcil şekilde, kediler vücut dili ile, kollarında kıvrılmış Aniden senin idil kokunun hoş olmayan kokusunu kırdığında, nereden gelebilir? Bu genellikle kedilerde mide gazına neden olabilir ürünler hakkında zaman mide gazı kediler ve bu fenomenin nedenlerini, olur ve tedavi etmek ve korkunç koku aşırı şişkinlik ve deşarjını önlemek için nasıl tabii - Tüm bu biz bugün yeni makalemizde konuşacağız...

Düzlük nedir?

Eğer veterinerlik ve insan tıbbi referans kitaplarına başvurursanız, karşılaştırma için, göktaşı bağırsaktaki gazların birikmesi sonucu bir hayvanda abdominal distansiyon sürecini ifade eder. Bu, hayvanların vücuduna gazların kaçışı oldukça doğal bir süreç olmasına rağmen, çoğu zaman bulunamaz, ancak bazen hala aşırı gaz birikimi ve onların korkunç bir koku ile hareketlerini gözlemleyebilirsiniz.

Ek olarak, hayvan basıncının bağırsaklarındaki diyaframdaki birikmiş gazlar ve nefes alma sürecini engeller ve eğer böyle bir durumda ona yardımcı olmaya çalışmazsa, evcil hayvanın şok ve ölümüne neden olabilir.

Böyle bir ihlal için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, ancak yine de mide gazı çoğu onlar Helmintik işgali var ve eski hayvanlarda, vücuttaki metabolik süreçler yaşlılık sonucu ihlal edildiğini durumunda genç yavru kedi gözlenir - öğrenirler nasıl yaşlanma vücut kedi ve hayatının süresi. Her ne kadar genç ve sağlıklı bir kedide gaz oluşmasına katkıda bulunabilecek diğer daha ağır nedenler olsa da, size biraz sonra anlatırız.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerde şişmanlık belirtileri

Bir kedi şişkinlik ile şişkinlik

Kedinizin gerçekten şişkin olduğundan ve başka bir hastalığa sahip olmadığından şüphe etmemek için, bu bozukluğun karakteristik semptomlarını tanımanızı öneririz. Böylece kedi huzursuz davranır, kasıtlı olarak yankılanır ve dikkatinizi çekmeye çalışır ya da tam tersine - karanlık bir köşeye dövülür ve orada yaşam belirtisi olmadan oturur. Kollarınızda tuttuğunuzda - huzursuz davranır, midesi şişmiş, sert ve acı verici hisseder, kedi kötü bir iştahı vardır ya da hiç yemek yemeyi reddeder.

Hastalığın başlangıç evresinde dışkılama ve gazların tükenmesi süreçleri yeterince sık görülür, ancak daha sonra tamamen kayboluncaya kadar daha az sıklıkta olurlar. Hastalığın asemptomatik seyrinin bu safhası çok tehlikelidir, çünkü hayvan zamanında yardım edilmezse, ölebilir.

Kedilerde meteorismanın nedenleri

Bu tür belirtiler nelerden kaynaklanabilir? Bu sorunun cevabı, her şeyden önce, hayvanın beslenmesinde arama yapmaya değer. Öyle gözüküyor ki, böyle bir ihlalin gerçekleşmesini tetikleyebilecek bir dizi ürün var ve siz bunu istemiyorsunuz - evcil hayvan hastalığının suçlu olabilirsiniz. Ve bu ürünler hakkında daha fazla bilgi almanızı öneririz...
içeriğe geri dön ↑

Bir kedinin beslenmesinde süt

Birçoğumuzun sütün gerçek bir kedi ürünü olduğunu düşündüğümüz gerçeğine rağmen, hala yanlışız. Dahası, kedigiller organizma laktozu tolere etmez. Ve kedi büyüdükçe, hoşgörüsüzlüğünün gelişme olasılığının yüzdesi o kadar yüksektir. Hayır, elbette kuralların istisnaları vardır, ama çoğu kediler hala süt sevmezler ve içenler - sonra acı çekerler, şişmanlık, mide rahatsızlığı ve diğer hoş olmayan semptomlar. Bu nedenle, süt tüketimini evcil hayvanınız ile sınırlayın - bu onun için iyidir.
içeriğe geri dön ↑

Bir kedinin beslenmesinde süt ürünleri

Süt ürünleri şişkinliğe neden olabilir

Kedilerin sütü iyi tolere edebildiği, ancak vücutlarının diğer süt ürünlerine zayıf tepki verdiği görülür. Bu nedenle, sadece sabır ve süt ürünlerinin hangi belirlemek için dikkatli olmak gerekir - Kedi sorunsuz sindirmek peynir, süzme peynir, ekşi krema, yoğurt, ve ne tüm takip eden sonuçlarla birlikte / onu şişkinlik onu yapar. Eğer ürün katalizör mide gazı reaksiyonu dokunduğunuzda - bu hiç de senin evde beslenen hayvan diyet dışında tutulmalıdır, ya da en azından onun kullanımını kısıtlamak ve minimuma indirmek için - aslında, genellikle kedi, hem de insanlar - sadece onlar izin verilmez gerçeğini seviyorum ve onlara zarar sağlık.
içeriğe geri dön ↑

Bir kedinin beslenmesinde balık

Et kedileri var, balık var. Bu arada, ikincisi, bıyıklı-çizgili sahiplerine göre, daha fazla. Ancak,

Kediniz balık sevmediyse, ne tür bir balık sunmuş olursanız olun - deniz veya nehir, hiçbir durumda balık ürünleri kedilerin diyetinin temelini oluşturmamalıdır.

Bu tavsiyeler görmezden ve sürekli kedi balığı besleyecek, o ona ne olabileceğini en korkunç görünmeyebilir hangi karşı hayvan sağlığı, mide gazı, ciddi sorunlar var gelecekte pişirin. Üstelik onlara sadece balıklara yem kedilerin sahiplerine göre - bu oldukça basit dayanılmaz hale Böyle bir diyet dışkı ve hayvanların idrar kokusu - herhangi bir normal temizlik ya da özel bir kedi kumu kaydetmez.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerin beslenmesinde sarımsak

Sarımsakın solucanlar için halk ilaçlarından biri olduğuna inanmayın ve kedilerde helmintik istilayı tedavi etmek için kullanılabilir. Bu halk ilaçları insanlara yardım ederse, o zaman kedilere herhangi bir şekilde sarımsak vermek yasaktır. Bu nedenle, hayvan ekşimesi ve onun sağlığı ile ilgili diğer sorunları içine girmek istemiyorsanız, bu ek gıda için pes etmeyin.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerin beslenmesinde tahıl ürünleri

Birçok kedi sahibi kedi ya da kedisinin saatlerce övünmeye hazırdır - onlar sadece çok çirkin ve hatta tahıl ürünleri yiyorlar. Ama bu küçük neşe için nedenleri ve nedenleri. Kedilerin ilkel doğalarında hâlâ yırtıcı olduklarını ve doğayı yaratarak, onları et yemelerini öngördüklerini unutmayın. Bu nedenle, bileşiminde soya, mısır, buğdayda yüksek bir diyet, arkadaşınızın sindirim sistemini tahriş eder ve bunun için ciddi bir yük haline gelir.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerin beslenmesinde yağ

Kedinin beslenmesinde etin yağ veya etten kesilmesi için saklanmaya çalışmayın. Yağlı gıdalar ve özellikle de yağın kendisi, kedilerde sadece mide rahatsızlığına değil, aynı zamanda şişkinliğe de neden olabilir. Ve eğer böyle bir diyet kalıcı ise - o zaman, gelecekte evcil hayvan gastrointestinal sistemle ciddi sorunlar yaşayabilir.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerin beslenmesinde ekmek

Maya kedilerin sağlığı için tehlikelidir

Kediler insan değildir. Özellikle evcil hayvanlarımız için doğru beslenme söz konusu olduğunda, bunu tekrar etmekten kaçınmayacağız. Bu nedenle, kedilerden ekmek ve unlu mamuller vermek, nasıl sevmedikleri ve ne kadar acımasızca yalvarılmadıkları önemli değil. Gerçek şu ki, tarife göre fırın ürünlerinin bir parçası olan maya, fermantasyon süreçlerine neden olduğu için kedi ailesinin üyeleri için çok tehlikelidir ve aşırı gaz salınımı kedinin midesini germeye başlar.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerin beslenmesinde gecikmiş ürünler

Ne yazık ki, malların kendilerine, üründeki gecikme ve hoş olmayan düpedikleri yüzünden kendilerinin yiyemedikleri hayvanları beslemesi nadir değildir. Ama kime böyle ürünler verilebileceğini kim söyledi? Kendine bir kural al.

şımarık yiyecekler yemediyseniz - o zaman onlara kedinizi beslememelisiniz.

Yani, yanlış diyetin kökünde, sadece evcil hayvanın sağlığını bozmakla kalmaz, aynı zamanda onu da yok edemezsiniz, çünkü ciddi gıda zehirlenmesi sonucunda kedi bile ölebilir.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerde şişmanlık tedavisi

Evcil hayvanınızın semptomlarını ve beslenmesini anlarsanız, şişkinlik gelişimi için tüm nedenlerin olduğunun farkında olun, durum kritik hale gelene kadar beklemeyin - hayvan, ilk veteriner yardımı için veterinere gösterilmelidir. Hayvanı bir uzmana gösterme fırsatınız yoksa, kendinize ilk yardımınızı vermeniz gerekir. Yani, mide ve bağırsaklarda spazmları gidermek için, kediye anestezi - traumeel, baralgin veya antiprin vermek zorundasınız, dozaj hayvanın vücut ağırlığına ve yaşına bağlıdır. Sonra, gazları çıkarmak için, kedinin aktif karbon hapı vermesi veya su polisorbunda seyreltilmesi gerekecektir. Birkaç saat sonra temizlik lavmanı koyabilirsiniz.

salivasyon ve geğirme sürecini geliştirmek amacıyla - bu durumdayız, şişkinlik ortadan kaldırmak için yardımcı hafifçe tuz veya ihtiola bulaşmış ve hayvanın kafasına bandaj kullanarak düzeltmek kedinin ağzında tahta sopa, içine koyabilirsiniz.

Evcil hayvanın bağırsağının bir çürütücü mikroflora geliştirmemesini sağlamak için "hasta" 1 tabletinizi laktoferon verdiğinizden emin olun.

Eğer dört ayaklı arkadaşınızı tedavi etmek için homeopatik ilaçlar kullanmayı tercih ederseniz, homocord ya da bir engistol için nuks vomica preparatlarını deneyebilirsiniz - kendilerini gaz ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kanıtlamışlardır. Hem karışık enjeksiyonlar hem de bunları alternatif olarak kullanılabilirler. Bu fonların olası ve dahili alımı, eğer kedi nisini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız - detaylı olarak, kedilere enjeksiyonlar hakkında burada anlatılmaktadır. Ayrıca, günde birkaç kez liarsin denen ilacın iç alımını deneyebilirsiniz.

Bu arada, son ilaç yeterince hızlı sindirim süreçleri normalleştirir ve şiddetli bir peristaltizmi ve bir hayvan gazlama fark istersen bir "ilk yardım" olarak kullanılabilir - belirtiler kayboluncaya kadar bu durumda, en her 15-ty dakika liarsin edelim.
içeriğe geri dön ↑

Kedilerde gazlaşma profilaksisi

Kedilerde şişmanlığın gelişmesini önlemek için, elbette, diyetlerini izlemeniz gerekir (kediyi en iyi besleyebilmeniz için öneriler için buraya bakın), tamamen gazsızlığın gelişmesini kışkırtan yiyeceklerden uzak tutun. Ayrıca, yaşlı hayvanlar için koruyucu bir diyete dikkat etmek ve diyetlerindeki toplam karbonhidrat miktarını azaltmak gerekir.

Günümüzde birçok hayvansal beslenme üreticisi, şişmanlıktan muzdarip kediler için özel yiyecekler üretmektedir, bu yüzden gerekirse bunları düzenli olarak Murki'nizin diyetine dahil edebilirsiniz.

o kedilerde mide gazı önlenmesi için geldiğinde Eh kanıtlanmış ve bitkisel ilaç - pet alıştırmak dereotu su, papatya veya nane, kimyon veya rezene ve mide gazı sorunları vardır içmek için size korkmuyoruz.

Kedilerin doğru beslenmesi hakkında video ipuçları

Bugün kedilerdeki şişkinlik, belirtileri hakkında, bir hayvanda neyin neden olabileceği ve bu sorunla nasıl başa çıkılacağı hakkında konuştuk. Ayrıca evcil hayvanlarınızda şişkinlik gelişimini önleyebilecek mevcut koruyucu önlemleri de inceledik. Tavsiyemizin ve tavsiyelerin kedinizin sağlığını korumanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Kedinizdeki şişmanlık olgusuyla yüzleşmek zorunda mıydınız? Böyle bir ihlalden kaçınmak için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Hikayelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın - yorumlarınızı bekliyoruz.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)