Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.89 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlim Çin'de de Olsa Gidip Alınız ile İlgili Kompozisyon
Oku-1 
İlim Çin'de de Olsa Gidip Alınız ile İlgili Kompozisyon

En zor şartlarda bile ilim öğrenmek, bu uğurda gösterilmesi gereken fedakarlığı göstermek şarttır. İlim öğrenmemenin bahanesi yoktur. Kişi isterse en kötü şartlarda bile öğrenebilir, eğitim görebilir. Hz. Ali, ilim görmenin, eğitim almanın önemini vurgulamak için; en uzak ülke sayılan Çin’de bile olsa, gidip onu almamız gerektiğini ifade etmeye çalışmıştır.

İlim; kadın-erkek, yaşlı-genç tüm Müslümanlara farz kılınmıştır. Ben Müslümanım diyen bir insanın gerek dini ilimlerde gerekse de dünyevi ilimlerde kendisini yetiştirmesi, eğitmesi şarttır. Sadece dini ilimlerle uğraşıp, bilimsel ilimleri terk etmek de olmaz. Böyle bir durum, gayrimüslimlerin bilim, sanat, tıp, teknoloji alanında gelişip Müslümanlara zarar vermesine yol açabilir. Bunun yanında sadece bilimsel ilimlere yoğunlaşıp dini ilimlerden uzak durmak da olmaz. Zira her insanın bu dünyaya gönderilmesinin bir sebebi vardır. Şüphesiz bu sebep de Allah’a iyi bir kul olmaktır. Velhasıl ne ahireti elden bırakmak gerekir ne de dünyayı.

Bilindiği gibi kutsal kitabımızın ilk ayeti ”İqra” (Oku)’dur. İnsan her şeyi okumalı. Bu kainatın güzelliklerini, düzenini de okumalı, kitapları da… Okuyarak iyiyi bulmaya çalışmalı. Kendini iyi eğiten, ilim sahibi insanlar daha güzel koşullarda yaşarlar; zira sahip oldukları ilimle neyi yapıp neyi yapmayacaklarını çok iyi bilirler. Ayrıca her insan tarafından saygı görürler. Bu yüzden hepimiz eğitime son derece önem vermeli, beşikten mezara kadar öğrenmeye devam etmeliyiz.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)